Megelőzés vagy folyamatos kontroll?
2016. január 10.

Megelőzés vagy folyamatos kontroll?

A prevenció, megelőzést jelent. Az élet minden területén igaz, hogy jobb a betegségeket/problémákat/bajokat megelőzni. Az egészségügyi célú prevenció az egészség megőrzése mellett, a betegségek kialakulásának megelőzését, illetve az állapotromlás megakadályozását is jelenti.

influenza.jpg
Manapság a betegségek nagy részét magunknak köszönhetjük egészségtelen életmódunk, mohó birtoklási vágyunk, tönkretett környezetünk, műanyag táplálékaink következményeképpen. Naponta mérgezzük saját testünket. A civilizációs betegségek kialakulásának aránya csak nő, ha mindezek mellett még olyan rizikófaktorokkal is élünk, amely genetikailag kódolva van bennünk.


Az egészségtudatos magatartás azonban mindenki számára szabadon választható függetlenül lakhelytől, életviteltől, munkahelytől, anyagi helyzettől. A lényeg, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő utakat és lehetőségeket.

Azok az emberek, akik az egészséges életmód útját választják, ritkábban betegszenek meg, kevesebb időt töltenek betegállományban.

Egészségtudatos magatartással sokat tehetünk egészségünkért

  • ha tudatosan választjuk az egészséges életmódot,
  • ha odafigyelünk magunkra, szervezetünk jelzéseire,
  • ha élünk az aktív stressz-kezelés lehetőségével,
  • ha rendszeresen részt veszünk szűrővizsgálaton/kontrollvizsgálaton.

Egy dolgozó ember csak akkor lehet eredményes, sikeres a munkájában és a magánéletében egyaránt, ha egészséges.

Rohanó életmódunk, az anyagi javak utáni hajsza nagy terhet ró szervezetünkre. Fiatalabb életkorban is egyre gyakoribbak a civilizációs betegségek:

  • Magas vérnyomás
  • Keringési betegségek
  • Cukorbetegség
  • Elhízás
  • Kedélybetegségek, depresszió
  • Étkezési zavarok
  • Mozgásszervi betegségek
  • Rosszindulatú daganatos betegségek

5226290116_1409794022_b.jpg

Saját egészségéért mindenki maga tehet a legtöbbet, de segítségre mindenki számíthat. Ha valaki életében legalább egyszer elmegy egy átfogó és komplex kivizsgálásra, azzal már sokat tett egészsége megőrzése/helyreállítása érdekében. Azonban nem elég csupán elmenni egy szűrővizsgálatra. Az ott megállapított problémákat kezelni kell, hiszen maguktól nem múlnak el. Az ott felszínre került rizikófaktorokkal foglalkozni kell…a betegségeket meg kell , sőt meg lehet előzni. Ennek érdekében azonban nem elég elindulnunk egy úton, hanem folyamatos kontrollvizsgálatokkal figyelemmel kell kísérnünk, hogy az út, amelyen elindultunk jó választás volt-e!?  
    
Már Hippokratész is megfogalmazta, több mint két évezreddel ezelőtt:


„A betegnek az orvossal együtt kell szembeszállnia a betegséggel.”


Egészségi állapotunk 50 %-ban a saját hozzáállásunktól és életmódunktól függ!

fb.png

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása